Czysty probiotyk i przetworzony to nie to samo
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Spór dotyczył momentu powstania obowiązku podatkowego dla wewnątrzwspólnotowego nabycia surowca. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Ma też rejestrację do transakcji wewnątrzwspólnotowych i widnieje w systemie VIES.
Dalej tłumaczyła, że zajmuje się produkcją probiotyków. W związku z procesem wytworzenia jednego z najnowszych produktów dla dzieci, konieczne jest przeprowadzenie wysoko wyspecjalizowanego procesu upłynnienia surowca probiotycznego. Dlatego podpisała umowę z zagranicznym usługodawcą, bo na ten moment nie posiada stosownego know-how ani zaplecza maszynowego. Zadaniem kontrahenta jest przeprowadzenie procesu zmieszania dostarczonego surowca probiotycznego z własnymi składnikami upłynniającymi i jego zapakowanie. Podatniczka zaznaczyła, że surowiec probiotyczny dostarczany jest bezpośrednio z Francji. Ostatecznie zaś produkt trafia do Polski, gdzie jest wprowadzany do sprzedaży konsumenckiej.
Spółka tłumaczyła, że przy nabyciu surowca probiotycznego posługuje się numerem VAT z prefixem PL, bo dokonuje go jako polski podatnik i w celu sprzedaży w Polsce. Firma chciała się upewnić czy prawidłowo rozlicza VAT od takiej transakcji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta